Μάντσεστερ Σίτι 4-1 Άστον Βίλα: Ο Φιλ Φόντεν σημειώνει εντυπωσιακό χατ-τρικ στη νίκη στο Etihad Stadium

Ο Φιλ Φόντεν (αριστερά) έχει σημειώσει 21 γκολ και δύο χατ-τρικ για τη Μάντσεστερ Σίτι αυτή τη σεζόν.

Ο Φιλ Φόντεν σημείωσε ένα εκπληκτικό χατ-τρικ, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε να ασκεί πίεση στους αντιπάλους του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ Άρσεναλ και Λίβερπουλ με μια πειστική νίκη επί της Άστον Βίλα στο Etihad Stadium.

Ο προπονητής Pep Guardiola άφησε τους βασικούς Erling Haaland και Kevin de Bruyne στον πάγκο μετά την ισόπαλη ισοπαλία της Κυριακής με την Arsenal, αλλά οι υπερασπιστές της πρωταθλήτριας είχαν ακόμα πάρα πολλά για τον τραυματία Villa, ο οποίος έχασε επίσης τον τερματοφύλακα Emiliano Martínez από ασθένεια λίγο πριν από την αρχή.

Απουσία του, ο Φόντεν έκανε ένα masterclass για να ανεβάσει τον απολογισμό του στα 21 γκολ αυτή τη σεζόν. Όμως ήταν ο Ρόντρι που σκόραρε πρώτος για τη Σίτι μετά από 11 λεπτά, όταν με κεφαλιά έκανε τη σέντρα του Τζέρεμι Ντόκου στο κοντινό δοκάρι.

Ο Βίγια ήταν επικίνδυνος στην ανάπαυλα και ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα, όταν ο Τζον Ντουράν κέρδισε τον Στέφαν Ορτέγκα με ένα χαμηλό σουτ μετά από μια καλή ανταλλαγή με τον Μόργκαν Ρότζερς.

Τότε ήταν που ανέλαβε ο Φόντεν, αποκαθιστώντας το προβάδισμα της Σίτι με ένα χαμηλό φάουλ στα 20 μέτρα στο ημίχρονο, αν και ο Nicolo Zaniolo της Villa έπαιξε τον ρόλο του κρατώντας την πλάτη του στον τοίχο.

Ο Φόντεν διεύρυνε το προβάδισμα της Σίτι μετά από 62 λεπτά, όταν πυροβόλησε χαμηλά τον δεύτερο τερματοφύλακα της Βίλα, Ρόμπιν Όλσεν, μετά από καλή δουλειά από τον Ρόντρι, και στη συνέχεια έκανε το χατ-τρικ του με στυλ επτά λεπτά αργότερα με ένα ωραίο σουτ στην πάνω γωνία. η περιοχή.

Και η Σίτι είχε σχεδόν ένα πέμπτο στο δεύτερο ημίχρονο καθυστερήσεων, όταν ο Σέρχιο Γκόμεζ απέκρουσε την περικοπή του Josko Gvardiol στο εξωτερικό του δοκάρι.

Η νίκη αφήνει τη Σίτι ισόβαθμη με τη Λίβερπουλ, η οποία παίζει με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ το βράδυ της Πέμπτης, και έναν βαθμό πίσω από την Άρσεναλ, η οποία βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα μετά νικώντας το Λούτον Τάουν.

Ο λαμπρός Φόντεν γεμίζει το κενό

Η ατομική εμφάνιση του Φιλ Φόντεν έφτασε σε τέτοια ύψη που ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρδιόλα, δεν είχε ποτέ κανένα λόγο να αμφισβητήσει ή να αναθεωρήσει την απόφασή του να αφήσει τον Ντε Μπρόινε και τον Χάαλαντ σε μια δυνητικά επικίνδυνη σύγκρουση με την Άστον Βίλα.

Στην πραγματικότητα, κατέληξε άψογα καθώς η Σίτι έδειξε μεγάλο μέρος της δικής της ρευστότητας, ενώ οι De Bruyne και Haaland μπόρεσαν να χαλαρώσουν και να ξεκουράσουν τα κουρασμένα πόδια τους μετά από πρόσφατες προσπάθειες προετοιμασίας για τη μεσημεριανή επίσκεψη του Σαββάτου στο Crystal Palace.

Η Σίτι ήταν υποτονική κόντρα στην Άρσεναλ εδώ την Κυριακή, αλλά η Βίλα δεν μπόρεσε ποτέ να ασκήσει παρόμοιο έλεγχο, κυρίως επειδή ο Φόντεν ήταν απλώς πολύ ζεστός για να το διαχειριστεί.

Αυτή ήταν μια πολύ πιο πειστική, πιο συνεκτική εμφάνιση της πόλης, και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Φόντεν και τον θανατηφόρο συνδυασμό δημιουργίας και αιχμής του που έκανε τόσα πολλά για να σφυρηλατήσει αυτή τη νίκη.

Το χατ-τρικ του Φόντεν έδειξε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού του, από το έξυπνο φάουλ που έβαλε τη Σίτι ξανά μπροστά, στη συνέχεια την ψυχραιμία για να κάνει το 3-1, πριν την τελική άνθιση ενός δυνατού σουτ πέρα ​​από έναν ακίνητο Όλσεν και μπήκε στο ομάδα. .

Τώρα έχει 21 γκολ αυτή τη σεζόν και αν κάποιος χρειαζόταν περαιτέρω απόδειξη ότι ο Φόντεν είναι το πλήρες πακέτο, αυτή η απόδοση το έδωσε.

Το βράδυ της απογοήτευσης της Βίλα

Η Άστον Βίλα και ο προπονητής Ουνάι Έμερι ίσως ένιωσαν ότι αυτή δεν θα ήταν η βραδιά τους όταν ο Μαρτίνεθ, ο φυλαχτός και νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου τερματοφύλακας, αναγκάστηκε να αποσυρθεί από τον αγώνα λόγω ασθένειας λίγο πριν από την έναρξη, αφού ονομάστηκε στο αρχική ενδεκάδα. .

Αυτό δεν είναι για να υποτιμήσει τον αντικαταστάτη του Όλσεν, ο οποίος είχε μια άψογη βραδιά, αλλά είναι απλώς ένα σημάδι ότι η μοίρα ήταν ενάντια στον Βίγια, ο οποίος είχε ήδη χάσει τον κορυφαίο επιθετικό Όλι Γουάτκινς από τραυματισμό μαζί με άλλες βασικές απουσίες.

Η Βίλα έδωσε στη Σίτι κάποιες ανησυχητικές στιγμές, ειδικά όταν ο Ντουράν σημείωσε μια ωραία ισοφάριση και όταν ο Ντάγκλας Λουίζ και ο Κλέμεντ Λενγκλέ πέτυχαν εξαιρετικές αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα της Σίτι, Ορτέγκα, σε γρήγορη διαδοχή με το σκορ στο 2-1, αλλά η Σίτι είχε σχεδόν πάντα τον έλεγχο και τη μοίρα του Οι βαθμοί σφραγίστηκαν όταν ο Φόντεν έδωσε στην ομάδα του Γκουαρδιόλα προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι άνδρες του Έμερι παραμένουν στην τέταρτη θέση, δύο βαθμούς μπροστά Η Τότεναμ ισοφάρισε με τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ την Τρίτη, οπότε δεν υπήρξε μεγάλη ζημιά, αλλά ήταν μια κουρασμένη εμφάνιση από μια εξαντλημένη ομάδα.

βοήθειαΠώς να παίξεις

Βαθμολογήστε τους παίκτες στους 10 κατά τη διάρκεια ή μετά το παιχνίδι. Ο αξιολογητής θα κλείσει 30 λεπτά μετά το τελικό σφύριγμα.