Ο Ollie Watkins προσφέρει κλινικό πλεονέκτημα καθώς η Villa κερδίζει και η τρίτη συνεχόμενη ήττα των Spurs | πρώτο τμήμα

Μερικές φορές είναι εύκολο να παρασυρθείς από το σκορ. Αυτή ήταν μια παλλόμενη μάχη μεταξύ δύο συλλόγων που τροφοδοτούνταν από έξυπνους διορισμούς μάνατζερ και υπάρχει ο πειρασμός να υποστηρίξουμε ότι το σημείο καμπής ήρθε όταν η Άστον Βίλα ισοφάρισε με κάποιο τρόπο στο ημίχρονο, επιτρέποντας στον Ουνάι Έμερι να κάμψει το παιχνίδι σύμφωνα με τη θέλησή του με ένα διπλό. Αλλαγή που έδωσε σε μια προηγουμένως αχαλίνωτη Tottenham Hotspur περισσότερες ερωτήσεις προς απάντηση κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Ήταν προληπτική διαχείριση από τον Έμερι, ο οποίος ήταν πολύ καλός για να ξεγελαστεί από τον Πάου Τόρες που ισοφάρισε τον Βίγια στο έβδομο λεπτό του πρόσθετου χρόνου. Το να μην κάνεις τίποτα θα ήταν εφησυχασμένος. Η Τότεναμ είχε κυριαρχήσει, ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο την είχε βάλει μπροστά και θα μπορούσε να μην φαίνεται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

«Οποιαδήποτε άλλη μέρα πιθανότατα θα κερδίζαμε άνετα», είπε η Άντζε Ποστέκογλου. «Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν καλά περιθώρια».

Ποστέκογλου και Έμερι σκέφτηκαν τις χαμένες ευκαιρίες. Δόθηκε η ευκαιρία να ανασυνταχθεί, ο διευθυντής της Villa ανταποκρίθηκε δεόντως, ο Youri Tielemans και ο Leon Bailey αντικατέστησαν τους Moussa Diaby και Matty Cash και η απόφαση έγινε πιο εμφανής όταν ο νικητής έφτασε στο 61ο λεπτό. Άλλωστε, ήταν ο Tielemans που έπαιξε την πάσα όταν ο Ollie Watkins, ο οποίος ήθελε να αφήσει πίσω του μια απογοητευτική εμφάνιση για την Αγγλία, σημείωσε το γκολ με το οποίο ο Villa πήρε την τέταρτη θέση από τους Spurs και έφτασε σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή του πίνακα.

Ωστόσο, παρόλο που το 12ο γκολ του Γουότκινς στη σεζόν σήμαινε ότι η Βίλα σημείωσε ρεκόρ συλλόγου με 22 νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ σε ένα ημερολογιακό έτος, ο Έμερι αρνήθηκε να παρασυρθεί. Δεν έγινε λόγος για αγώνα τίτλου. Αντίθετα, ο Έμερι ήταν ρεαλιστής, ο οποίος είπε ότι επτά σύλλογοι έχουν περισσότερες πιθανότητες από τη Βίγια να τερματίσουν στην πρώτη τετράδα.

Ίσως γι’ αυτό ο Ποστέκογλου παρέμεινε θετικός μετά την τρίτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του. Ο Αυστραλός θα ανησυχούσε περισσότερο εάν οι Σπερς, που είναι βέβαιοι ότι θα βελτιωθούν μόλις επιστρέψουν βασικοί παίκτες από τραυματισμούς, έπαιζαν μέσα τους την ημέρα που θυμόταν τον πρώην μέσο και προπονητή τους, Τέρι Βένιμπλς, μετά τον θάνατό του σε ηλικία 80 ετών.

Η δράση ήταν από την αρχή φρενήρης. Οι Destiny Udogie και Dejan Kulusevski απείλησαν τους Spurs, οι τελευταίοι χτύπησαν το ξύλο, ενώ ο Villa φαινόταν επικίνδυνος από τις διαγώνιες θέσεις. Ο Τόρες, ολομόναχος μετά το φάουλ του Τζον ΜακΓκίν, τρομοκρατήθηκε καθώς έστειλε πλάγια κεφαλιά.

Οι Σπερς σεβάστηκαν την επιθετική τους κληρονομιά. Πριν από την έναρξη, θυμήθηκαν τον Venables, ο οποίος κέρδισε το FA Cup ως παίκτης των Spurs το 1967 και ως προπονητής τους το 1991, ενώ το walk down memory lane συνεχίστηκε όταν έφτασαν τα φύλλα της ομάδας: Ο Postecoglou είχε διοχετεύσει τον εσωτερικό του Ossie Ardiles επιλέγοντας μια άμυνα. από τέσσερα. ως μπακ, όρισε αμυντικό χαφ και έδωσε στους Μπράιαν Γκιλ και Λο Σέλσο τα πρώτα τους ξεκινήματα στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν.

Το άγριο σουτ του Τζιοβάνι Λο Σέλσο έφερε τους Σπερς μπροστά, αλλά η τύχη τους μπροστά στο τέρμα τους εγκατέλειψε μετά από αυτό. Φωτογραφία: Peter Cziborra/Action Images/Reuters

Ήταν τρομερά διασκεδαστικό. Οι Spurs πίεσαν, ο Gil δοκίμασε τον Emiliano Martínez και συνέχισαν να προσπαθούν να παραβιάσουν το ριψοκίνδυνο high line του Villa. Ο Εζρί Κόνσα δυσκολευόταν στο δεξί μπακ και ο Βίλα παραχώρησε. Το κόρνερ του Πέδρο Πόρο από τα δεξιά αναπήδησε ανάμεσα σε μάζα σωμάτων και η μπάλα έφτασε στον Λο Σέλσο, ο οποίος έμεινε μόνος στην άκρη της περιοχής και ελεύθερος να σκοράρει με σουτ που πέρασε στα δίχτυα του Ντιέγκο Κάρλος.

Ο Kulusevski παραλίγο να κάνει το 2-0 και ο Son Heung-min ακυρώθηκε ένα γκολ. Οι Spurs κατέκλυσαν τους Douglas Luiz και Boubacar Kamara στη μεσαία γραμμή και η χρήση του Cash από τον Emery σε προχωρημένη θέση δεν λειτούργησε. Η μόνη αξιοσημείωτη συνεισφορά του δεξιού μπακ ήταν η κράτηση για το φάουλ που ανάγκασε τον Ροντρίγκο Μπεντανκούρ να βγει από το γήπεδο στο 32ο λεπτό της πρώτης εκκίνησης του μέσου των Σπερς από τον Φεβρουάριο.

Ο Πάου Τόρες της Άστον Βίλα, δεύτερος αριστερά, σκοράρει το πρώτο γκολ της ομάδας του απέναντι στην Τότεναμ
Ο Πάου Τόρες φέρνει κεφαλιά την ισοπαλία για την Άστον Βίλα στον πρόσθετο χρόνο του πρώτου ημιχρόνου. Φωτογραφία: Kirsty Wigglesworth/AP

Ωστόσο, η Βίλα συνήλθε. Οι Spurs ήταν ευάλωτοι με τον Eric Dier να μην μπορεί να ξεκινήσει και τους Ben Davies και Emerson Royal να αντικαθιστούν τους Cristian Romero και Micky van de Ven στην κεντρική άμυνα. Δεν υπήρχαν ηγέτες στην άμυνα και ο Βίγια πίστευε ότι είχαν ισοφαρίσει στιγμές μετά το γκολ του Λο Σέλσο, μόνο για ένα μακρύ έλεγχο του VAR για να δείξει ότι ο Γουάτκινς είχε απομακρυνθεί από το οφσάιντ όταν έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του Λούκας Ντιγνέ πέρα ​​από τον Γκουλιέλμο Βικάριο.